29 Nisan 2009 Çarşamba

HAKKI DEVRİM TULUHAN TEKELİOĞLU'NA NE İÇİN SÖZ VERDİ?

Benim ölümle yeniden tanışmam gerekiyor, anladım. Oysa bu yaşta ve kendileriyle ilk buluşma tarihimiz 1951 olmak üzere, uzun zamandır dost sayılırız.
Çok farklı bir kavrama dönüştü ölüm, Lülüş’ü elimden alınca. Eski tanışımdan çok farklı bir şey.
İnanmayacaksınız, oturup saydım. 1951’den 2008’e kadar geçen 57 yıl, ölümle ilişkilerimizin bir dökümünü yaptım. En yakınlarımızı, ölümüyle çok canımız yananları sadece hatırlamakla kalmayıp tek tek yazdım.
Ana soyumdan 9, baba soyumdan 11, Gülseren Hanım soyundan 9, yakın dost ve arkadaşlarımızdan 16 olmak üzere, gönlümdeki kabristanda 45 çok yakınımız metfun (gömülü) imiş.
Lülüş, bu çerçevedeki 46’ncı kaybımız. Yuvarlak hesapla her yıl bir telefat vermişiz, demektir.
Ölümü bilmeyen biri değilim, demek istiyorum. Buna rağmen yeniden tanışmamız gerekti.
Geçen yıl bir gün, Sabah gazetesinden Tuluhan Tekelioğlu aradı beni. Biliyorum, uzun süren aşklara, evliliklere dair mülakatlar yapmayı sever. Yazılarını beğenerek, hazzederek okurum.
– Çok insan eksildi hayatımda, dedim. Bu sonuncu farklı geldi bana. Eksilmekle kalmadı, önemli bir şey değişti benim dünyamda da... Tam adını koyamadım. Uğradığım kayıptan çok bu farkı düşünüyorum, ama içinden çıkamadım. Kendimi toparlayınca konuşalım.
Aralıklarla birkaç kere daha aradı. Konuşacak hale gelirsem ben seni ararım. Başkasıyla da konuşmam, dedim.
Sonra bir gün Ayşe Arman aradı, Hürriyet’ten. Aynı sebeple. «Tuluhan’a söz verdim» dememle, «Tamam, anladım!» diye konuyu değiştirmesi bir oldu. Ayşe’nin bu yanını seviyorum. Mesleğin disiplinli mensuplarından biridir, diğer meziyetleri yanında.
Bunları biriyle konuşmadan edemezdim. Sizler benim önde gelen dert ortaklarımsınız. Kendi meselemi bir tatil günü yazmayı tercih ettim.
Beni bağışlayın lütfen
HAKKI DEVRİMİN 26.04.2009 TARİHLİ YAZISININ TAMAMI İÇİN TIKLYAIN!

Hiç yorum yok: